Pokazy filmu "10.04.10" oraz spotkanie

"Gazeta Polska" do każdego egzemplarza swojego wydania w dniu 6 kwietnia 2011 - a więc w przeddzień rocznicy rozbicia się samolotu prezydenckiego - dołączyła dyskietkę z kopią filmu pierwszego filmu śledczego o katastrofie smoleńskiej. pt. "10.04.10". Film ten, według własnego scenariusza i przy osobistym w nim udziale, zrealizowała Anita Gargas, dziennikarka "Gazety Polskiej", specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym.
Warto tu podkreślić, że Anita Gargas od 1 sierpnia 2006 do 19 lutego 2010 roku pracowała w Telewizji Polskiej, jako wiceszef redakcji reportażu, a potem wicedyrektor do spraw publicystyki TVP1, jednocześnie będąc autorką popularnego programu "Misja specjalna".
Redakcja "Gazeta Polskiej" - z której inicjatywy powstał film "10.04.10" - postanowiła przedstawić go Polonii kanadyjskiej i amerykańskiej, z bezpośrednim udziałem jego autorki i przy o4rganizacyjnej pomocy istniejących tam swoich klubów. W okresie od 15 do 26 sierpnia br. Anita Gargas odwiedziła kolejno: London, Winnipeg i Chicago, prezentując swój film i uczestnicząc w dyskusyjnych spotkaniach z uczestnikami jego projekcji.
To wydarzenie zorganizowane w Chicago z wielkim rozmachem przez zarząd Klubu "Gazety Polskiej" przy udziale Instytutu Dziedzictwa Polskiego, zgromadziło w piątek 26 sierpnia o godzinie 20.30 wieczorem ponad 400 osób w sali dolnej kościoła św. Trójcy, wypełniając ją ponad ilość miejsc siedzących. Po trwającej ponad godzinę projekcji filmu, rozgorzała trzygodzinna dyskusja z Anitą Gargas, nie tylko o treści jej filmu, ale także - jak to ma miejsce od szesnastu miesięcy we wszystkich środowiskach polskich - o przyczynach tej wielkiej katastrofy i sposobach dochodzenia prawdy o niej. Ta dyskusja, mimo późnej pory, trwała długo i przebiegała żywiołowo, bowiem autorka swój film oparła nie na wypowiedziach polityków, ale na wypowiedziach świadków obserwujących ostatnie minuty lotu samolotu z prezydentem RP oraz ekspertów. W filmie wystąpiła p. Jadwiga Kaczyńska, matka prezydenta RP.
Prezentacja filmu "10.04.10" i dyskusja z jego autorką, a także jej wystąpienia w audycjach radiowych: "Otwarty mikrofon", "Radio 1030" i "Radio Maryja", oraz w programie telewizyjnym "Polvision", w pełni potwierdziły jak wielkie jest zainteresowanie potrzebą dojścia do ostatecznej prawdy o tej największej tragedii we współczesnej historii Polski. I w tym sensie pomysł redakcji "Gazeta Polskiej" o przedstawieniu tego filmu i jego autorki społeczności polonijnej - spełnił swoje ważne zadanie. Znaczącym wydarzeniem tej wizyty było także spotkanie Anity Gargas z córką Wojciecha Seweryna, który zginął w katastrofie smoleńskiej i złożenie przez nią kwiatów pod pomnikiem katyńskim autorstwa tego artysty-rzeźbiarza.Biuro Klubów "Gazety Polskiej"505 038 217, (12) 422 03 08;
e-mail klubygp@gazetapolska.pl
ul. Jagiellońska 11/7 31-011 Kraków

Layout i wykonanie: Wójcik A.E.